İstanbul’a yakın yemyeşil bir şirin beldenin adı Sapanca’dır. Sapanca, kuzeyde Sapanca Gölü, doğuda Adapazarı, güneyde Samanlı Dağları, Geyve ve Pamukova ilçeleri, batıda Kocaeli merkez İzmit ile çevrilidir. İlçeye adını veren Sapanca Gölü, tektonik bir tatlı su gölüdür. İlçenin doğal güzellikleri ve göl çevresi nedeniyle hafta sonları özellikle İstanbul ve çevre illerden nefes almak ve dinlenmek için ziyaretçiler gelmektedir.

İlçenin tarihi MÖ 1200 yılına kadar uzanmaktadır. Anadolu Selçuklularının 1075 yılında Sapanca ve çevresine gelmesiyle bölge Ayan ve Ayanköy olarak anılmaya başlandı. Haçlı seferlerinden sonra bölge tekrar Bizanslıların eline geçmiştir.

1640 yılında Erzurum’a giderken kasabadan geçen Evliya Çelebi, kasaba hakkında şu bilgileri verir: Daha sonra zaman geçtikçe gelişen bir kasaba haline geldi ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde bir kasaba oldu. Sarı Rüstem Paşa ilçeye 170 ocaklı bir han yaptırmıştır. Güzel bir camisi, hamamı ve çarşısı vardır. İmaretler gök kurşunu ile kaplıdır. Yaklaşık 1000 kiremitli ev var. Aşevlerinin tamamı Mimar Sinan yapılarıdır. Mimar Sinan’ın bir diğer eseri de Pertev Paşa hanıdır. Bu hayır işlerinin çoğu Rüstem Paşa’ya ait olduğu için vakıf mütevellisi tarafından yönetilmektedir. Burada bir Yeniçeri Serdar var. Övmek için, beyaz kirazı ünlüdür. Hamamın dibinde bir fırın var. Bir dervişin hayır duasıyla, sabanca somunu adıyla tüm dünyada üne kavuşmuş, beyaz ve eşsiz bir çeşit ekmeklik ekmek yapar. Kırk gün kalsa bile kuruması ve lezzetini kaybetmesi pek olası değildir. O kadar meşhurdur ki içlerinden birini taze bir kumla İran şahına götürmüşler, o da beğenmiş. Bazıları suyundan dolayı bu kadar lezzetli ve eşsiz bir ekmek olduğunu söylüyor.” ve o da beğendi. Bazıları suyundan dolayı bu kadar lezzetli ve eşsiz bir ekmek olduğunu söylüyor.” ve o da beğendi. Bazıları suyundan dolayı bu kadar lezzetli ve eşsiz bir ekmek olduğunu söylüyor.”

Yeşilin binlerce tonunun bir araya geldiği Sapanca’nın tarihi yapıları da turistlerin ilgisini çekiyor. (Kaynak: Vikipedi)

Sapanca’nın tüm doğal güzelliklerini ve tarihi yerlerini El Hilal Turizm ayrıcalıklarıyla keşfetmeye ne dersiniz? Sizi uzman rehberlerimiz eşliğinde gezdiriyoruz.

Sapanca Gölü & Sahil Yürüyüş Yolu
Kırkpınar
Maşukiye
Kartepe / Kayak Merkezi
Rüstem Paşa Camisi
Rahime Sultan Camisi
Bizans Kalıntıları
Justinianus Köprüsü
Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı
Kuzuluk Kaplıcaları

 

Sapanca Göl Evi
Natürköy Sapanca Restoran
Kıyı Cafe ve Restoran
Green Blue Restoran
Titiz Sapanca
Gülizar Bahçe Restoran
Eker Lokantası

SAPANCA'DA MUHTEŞEM FOTOĞRAFLAR